Ślub kościelny bez "co łaska"
Proboszcz radomskiej parafii katedralnej poinformował, że jest gotów zrezygnować z opłaty za udzielenie sakramentu małżeństwa wobec osób po ślubie cywilnym - pisze "Metropol".
Ksiądz Edward Poniewierski z parafii pod wezwaniem Opieki NMP ogłosił to w trakcie niedzielnego kazania. - W czasie kolędy spotkałem się z tłumaczeniem, że małżeństwa nie zdecydowały się na sakrament małżeństwa, ponieważ nie mają pieniędzy - mówi ksiądz Poniewierski. - Na taki argument można odpowiedzieć tylko tyle, że to nie jest kwestia pieniędzy, ale problem lichej wiary człowieka - dodaje ksiądz.

Jak mówi, zdecydował się na ogłoszenie tego, ponieważ zbliża się czas nawiedzenia jego parafii przez obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Nawiedzenie będzie odbywało się pod hasłem "Maryja przychodzi uświęcać nasze rodziny", a według księdza jedynie w przypadku sakramentu małżeństwa można mówić o pełnej rodzinie. Jak podkreśla, jego słowa były skierowane do małżeństw bez sakramentu, które nie mają żadnych innych przeszkód w jego zawarciu.

Jak podkreśla ksiądz Poniewierski, nigdy nie stwarzał problemów ze ślubem osobom w trudnej sytuacji materialnej, zapewnił też, że jest to powszechna praktyka w Kościele. W radomskiej parafii zwyczajowa ofiara za sakrament małżeństwa to 700 zł. (PAP)