Uwaga na podatek od prezentów ślubnych
"Rzeczpospolita" pisze, że z powodu nieżyciowych przepisów młode pary mogą zapłacić podatek od prezentów ślubnych. Aby tego uniknąć, muszą pamiętać o limitach darowizn.
Dziennik wyjaśnia, że drogie prezenty podlegają ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie zapłacimy podatku za upominki od najbliższej rodziny, pod warunkiem, że ich wartość nie przekroczy 9637 złotych. Limit w przypadku prezentów od osób niespokrewnionych wynosi 4902 złote.

"Rzeczpospolita" pisze, że podatnik powinien wykazać droższe podarunki w swoim zeznaniu. Dodaje, że obowiązek ten budzi naturalny opór, a przepisu prawie nikt nie przestrzega. Mimo to, urzędy podchodzą do zagadnienia ze śmiertelną powagą.
Jeżeli więc wyda się, że nowożeńców obsypano drogimi prezentami, nie mogą liczyć na pobłażliwość fiskusa. Tak samo obdarowywani upominkami urodzinowymi i gadżetami na wieczór kawalerski. "To oczywiście absurd" - pisze "Rzeczpospolita", dodając, że chyba dlatego Ministerstwo Finansów planuje likwidację podatku od darowizn w najbliższej rodzinie.

Więcej w "Rzeczpospolitej" z 04.03.2006.